Metode

Sådan regner vi cloudpriserne

Prisfiguren på forsiden er vores egen beregning, ikke en leverandørs. Her er reglerne, de ni udbydere og hvad hvert system koster – også det, der ikke taler for os.

Hvad koster fem typiske systemer hos ni udbydere?

Månedlig listepris som indeks: 100 er den billigste amerikanske udbyder for hvert system. Maskiner eller containere, database, lager og trafik; uden licenser og rabatter.Månedlig listepris i kroner, ekskl. moms. Søjlerne er de samme: den stiplede linje er den billigste amerikanske udbyder for hvert system. Uden licenser og rabatter.

Amerikanske udbydere Europæiske udbydere 100 = den billigste amerikanske Afkortet: søjlen er længere, tallet er det rigtige

Serverløs webapp

  • Azure 1705.319 kr.
  • AWS 1003.123 kr.
  • Google Cloud 1294.030 kr.
  • Scaleway 962.987 kr.
  • OVHcloud kommer snart
  • STACKIT 1705.303 kr.
  • T-Systems 1464.557 kr.
  • UpCloud tilbydes ikke
  • Hetzner tilbydes ikke

Kubernetes-webapp

  • Azure 12210.059 kr.
  • AWS 1078.791 kr.
  • Google Cloud 1008.220 kr.
  • Scaleway 695.633 kr.
  • OVHcloud 897.347 kr.
  • STACKIT 13511.057 kr.
  • T-Systems 16313.414 kr.
  • UpCloud² 645.298 kr.²
  • Hetzner¹ 554.556 kr.¹

ESDH / dokumentarkiv

  • Azure 1159.943 kr.
  • AWS 1069.201 kr.
  • Google Cloud 1008.674 kr.
  • Scaleway 827.081 kr.
  • OVHcloud 948.151 kr.
  • STACKIT 13912.095 kr.
  • T-Systems 15213.194 kr.
  • UpCloud² 837.158 kr.²
  • Hetzner¹ 474.087 kr.¹

Fagsystem

  • Azure 13312.486 kr.
  • AWS 11010.303 kr.
  • Google Cloud 1009.375 kr.
  • Scaleway 858.013 kr.
  • OVHcloud 12611.767 kr.
  • STACKIT 14913.981 kr.
  • T-Systems 17316.262 kr.
  • UpCloud² 797.451 kr.²
  • Hetzner¹ 504.703 kr.¹

Dataplatform

  • Azure 12414.071 kr.
  • AWS 11012.408 kr.
  • Google Cloud 10011.325 kr.
  • Scaleway 9210.441 kr.
  • OVHcloud 9010.137 kr.
  • STACKIT 16318.499 kr.
  • T-Systems 18721.229 kr.
  • UpCloud² 778.755 kr.²
  • Hetzner¹ 556.250 kr.¹
PaaS (platform as a service): udbyderen driver databaser, Kubernetes og andre tjenester for jer.IaaS (infrastructure as a service): udbyderen leverer maskiner, diske og netværk, og resten driver I selv.IaaS++: infrastruktur plus en håndfuld tjenester som load balancer og objektlager – hos UpCloud også databaser og Kubernetes, hos Hetzner ikke. ¹ selvdrevet database / selvdrevet Kubernetes · ² delt vCPU Kilde: udbydernes egne prislister, hentet og regnet af Nomadics. Omregnet med ECB’s referencekurs 21. oktober 2026. Listepriser hentet 22. oktober 2026 (4. kvartal 2026) · aktuelle

Fem systemer

Hvert system er en stykliste, vi har skrevet ud fra de systemer, vores kunder faktisk kører, i størrelser for en typisk virksomhed. Serverløs webapp er modelleret efter Kvarters, som vi selv har bygget og flyttet fra Azure til Scaleway: otte apps i serverløse containere og PostgreSQL i HA.

SystemMaskinerPostgreSQLObjektlagerTrafik udAndet
Serverløs webapp
Webapps og API’er i containere, som udbyderen driver og skalerer – altid tændt, med en database i HA. Modelleret efter Kvarters, som vi flyttede fra Azure til Scaleway i 2026.
6 containere × 1 vCPU / 2 GB, altid tændt 2 vCPU / 8 GB, 100 GB, HA 100 GB 200 GB –
Kubernetes-webapp
En kundeportal på fire Kubernetes-noder med en database i HA.
Kubernetes, 4 × 4 vCPU / 16 GB, 50 GB disk 4 vCPU / 16 GB, 200 GB, HA 1 TB 2 TB load balancer, kontrolplan
ESDH / dokumentarkiv
Sager og dokumenter: lidt regnekraft, meget lager.
2 × 4 vCPU / 16 GB, 100 GB disk 4 vCPU / 16 GB, 500 GB, HA 20 TB 500 GB load balancer
Fagsystem
Et internt forretningssystem med en stor database i HA.
3 × 4 vCPU / 16 GB, 100 GB disk 8 vCPU / 32 GB, 500 GB, HA 2 TB 100 GB load balancer
Dataplatform
Analyse og rapportering: store maskiner og meget data.
4 × 8 vCPU / 32 GB, 100 GB disk 8 vCPU / 32 GB, 1 TB 10 TB 500 GB –

Kvarters kører desuden én lille Kubernetes-node til databasejob, fordi Scaleways serverløse job endnu ikke kan nå det private netværk. Den er ikke med her: hos de andre udbydere kører den slags job i det private netværk uden.

Ni udbydere, nærmest Danmark

Tre amerikanske og seks europæiske, hver i den region nærmest København, som udbyderen har priser for. Priserne er forskellige fra region til region, så vi regner, hvor en dansk kunde ville vælge.

UdbyderRegionStedKilde
HYPERSCALEREAzuredenmarkeastDenmark Eastprisliste
AWSeu-north-1Stockholmprisliste
Google Cloudeurope-north2Stockholmprisliste
PaaSScalewaynl-ams-1Amsterdamprisliste
OVHcloudDE1Frankfurtprisliste
STACKITeu01Germanyprisliste
T-Systemseu-deBiereprisliste
IaaS++UpClouddk-cph1Copenhagenprisliste
Hetznerfsn1Falkensteinprisliste

Hver pris kan efterprøves: linket fører til udbyderens egen prisliste, og hele beregningen – hver kilde, hver maskine og hver linje – ligger åbent som data. Hele beregningen som JSON (2026-Q4).

Reglerne

  • Hver maskine og database er den billigste aktuelle type med mindst den CPU og hukommelse, systemet kræver. Dedikerede vCPU’er, hvor udbyderen sælger dem; delte kun, hvor den ikke gør, og så står det ved søjlen.
  • Arm-maskiner tæller, hvor de er billigst. Det giver de amerikanske udbydere deres bedste pris, så sammenligningen kun kan blive sværere for de europæiske.
  • HA betyder udbyderens egen løsning med standby. Lagerpladsen regnes for hver node, hvor udbyderen gemmer data mere end én gang.
  • Hetzner sælger hverken administreret PostgreSQL eller Kubernetes. Dér regner vi databasen som maskiner med diske og kontrolplanet som én maskine. Arbejdet med at drive dem er ikke med i prisen.
  • En måned er 730 timer hos alle. Trafik tæller kun ud over udbyderens gratis kvote. Load balancer og Kubernetes er udbyderens udgave til produktion.
  • Listepriser on demand, ekskl. moms, uden licenser og rabatter. Omregnet til euro og kroner med ECB’s referencekurs den dag, priserne blev hentet.
  • Serverløse containere tæller kun, hvor udbyderen sælger en tjeneste til det; Kubernetes eller maskiner tæller ikke. Azure Container Apps er regnet i Sweden Central, fordi tjenesten ikke har priser i Denmark East. OVHcloud har serverløse containere annonceret som “coming soon”; AI Deploy kan køre containere, men er bygget til AI-modeller og er ikke regnet med.
  • Antaget, ikke bekræftet af udbyderne: at Scaleway og T-Systems fakturerer lagerpladsen for begge noder i en HA-database. Det gør dem dyrere i figuren, ikke billigere.

Med et års binding

De amerikanske udbydere giver en betydelig rabat, hvis man binder sig for et år; de fleste europæiske sælger ingen sådan binding. Tabellen viser det samme indeks regnet på de priser. Prisen alene er altså ikke altid et argument for at flytte. Men den er sjældent et argument for at blive.

Serverløs webappKubernetes-webappESDH / dokumentarkivFagsystemDataplatform
HYPERSCALEREAzure172107102113111
AWS100101102103105
Google Cloud140100100100100
PaaSScaleway1278695111121
OVHcloudkommer snart108107159110
STACKIT225170162193215
T-Systems169160149174190
IaaS++UpCloudtilbydes ikke8196103102
Hetznertilbydes ikke70556572

Hvad hvert system koster

Pr. udbyder: månedsprisen og de maskiner og den database, reglerne valgte. Tallene er de samme som i figuren.

Serverløs webapp
UdbyderOm månedenEt års bindingMaskinerDatabase
HYPERSCALERE Azure 5.319 kr. 4.050 kr. 6 × Container Apps (Consumption), 1 vCPU / 2 GB, always on General Purpose Dadsv5 2 vCore, zone-redundant HA
AWS 3.123 kr. 2.357 kr. 6 × Fargate (Arm), 1 vCPU / 2 GB, always on db.m6g.large Multi-AZ
Google Cloud 4.030 kr. 3.298 kr. 6 × Cloud Run (instance-based), 1 vCPU / 2 GB, always on Enterprise db-custom-2-8192, regional HA
PaaS Scaleway 2.987 kr. 2.987 kr. 6 × Serverless Containers, 1 vCPU / 2 GB, always on DB-POP2-2C-8G HA
OVHcloud kommer snart (annonceret af udbyderen)
STACKIT 5.303 kr. 5.303 kr. 6 × Cloud Foundry, 1 vCPU / 2 GB, always on PostgreSQL-Flex-4.8-Replica + 3 Performance 2 disks
T-Systems 4.557 kr. 3.988 kr. 6 × Cloud Container Instance, 1 vCPU / 2 GB, always on db.x1.large.4.ha.pg
IaaS++ UpCloud tilbydes ikke
Hetzner tilbydes ikke
Kubernetes-webapp
UdbyderOm månedenEt års bindingMaskinerDatabase
HYPERSCALERE Azure 10.059 kr. 6.982 kr. 4 × D4ps_v6 General Purpose Dadsv5 4 vCore, zone-redundant HA
AWS 8.791 kr. 6.609 kr. 4 × m6g.xlarge db.m6g.xlarge Multi-AZ
Google Cloud 8.220 kr. 6.521 kr. 4 × e2-standard-4 Enterprise db-custom-4-16384, regional HA
PaaS Scaleway 5.633 kr. 5.633 kr. 4 × STANDARD2-A4C-16G DB-POP2-4C-16G HA
OVHcloud 7.347 kr. 7.012 kr. 4 × b3-16 Production B3-16
STACKIT 11.057 kr. 11.057 kr. 4 × g2a.4d PostgreSQL-Flex-8.16-Replica + 3 Performance 2 disks
T-Systems 13.414 kr. 10.408 kr. 4 × c4.xlarge.4 db.x1.xlarge.4.ha.pg
IaaS++ UpCloud
delt vCPU
5.298 kr. 5.298 kr. 4 × CLOUDNATIVE-4xCPU-16GB PostgreSQL standard 4xCPU-16GB, 2 nodes
Hetzner
selvdrevet Kubernetes, selvdrevet database
4.556 kr. 4.556 kr. 4 × ccx23 2 × ccx23
ESDH / dokumentarkiv
UdbyderOm månedenEt års bindingMaskinerDatabase
HYPERSCALERE Azure 9.943 kr. 7.590 kr. 2 × D4ps_v6 General Purpose Dadsv5 4 vCore, zone-redundant HA
AWS 9.201 kr. 7.612 kr. 2 × m6g.xlarge db.m6g.xlarge Multi-AZ
Google Cloud 8.674 kr. 7.475 kr. 2 × e2-standard-4 Enterprise db-custom-4-16384, regional HA
PaaS Scaleway 7.081 kr. 7.081 kr. 2 × STANDARD2-A4C-16G DB-POP2-4C-16G HA
OVHcloud 8.151 kr. 7.983 kr. 2 × b3-16 Production B3-16, 470 GiB
STACKIT 12.095 kr. 12.095 kr. 2 × g2a.4d PostgreSQL-Flex-8.16-Replica + 3 Performance 2 disks
T-Systems 13.194 kr. 11.120 kr. 2 × c4.xlarge.4 db.x1.xlarge.4.ha.pg
IaaS++ UpCloud
delt vCPU
7.158 kr. 7.158 kr. 2 × CLOUDNATIVE-4xCPU-16GB PostgreSQL standard 4xCPU-16GB, 2 nodes
Hetzner
selvdrevet database
4.087 kr. 4.087 kr. 2 × ccx23 2 × ccx23
Fagsystem
UdbyderOm månedenEt års bindingMaskinerDatabase
HYPERSCALERE Azure 12.486 kr. 8.142 kr. 3 × D4ps_v6 General Purpose Dadsv5 8 vCore, zone-redundant HA
AWS 10.303 kr. 7.422 kr. 3 × m6g.xlarge db.m6g.2xlarge Multi-AZ
Google Cloud 9.375 kr. 7.228 kr. 3 × e2-standard-4 Enterprise db-custom-8-32768, regional HA
PaaS Scaleway 8.013 kr. 8.013 kr. 3 × STANDARD2-A4C-16G DB-POP2-8C-32G HA
OVHcloud 11.767 kr. 11.515 kr. 3 × b3-16 Production B3-32
STACKIT 13.981 kr. 13.981 kr. 3 × g2a.4d PostgreSQL-Flex-16.32-Replica + 3 Performance 2 disks
T-Systems 16.262 kr. 12.558 kr. 3 × c4.xlarge.4 db.x1.2xlarge.4.ha.pg
IaaS++ UpCloud
delt vCPU
7.451 kr. 7.451 kr. 3 × CLOUDNATIVE-4xCPU-16GB PostgreSQL standard 8xCPU-32GB, 2 nodes
Hetzner
selvdrevet database
4.703 kr. 4.703 kr. 3 × ccx23 2 × ccx33
Dataplatform
UdbyderOm månedenEt års bindingMaskinerDatabase
HYPERSCALERE Azure 14.071 kr. 9.569 kr. 4 × D8ps_v6 General Purpose Dadsv5 8 vCore
AWS 12.408 kr. 9.038 kr. 4 × m6g.2xlarge db.m6g.2xlarge
Google Cloud 11.325 kr. 8.624 kr. 4 × e2-standard-8 Enterprise db-custom-8-32768
PaaS Scaleway 10.441 kr. 10.441 kr. 4 × STANDARD2-A8C-32G DB-POP2-8C-32G
OVHcloud 10.137 kr. 9.467 kr. 4 × b3-32 Discovery B3-32, 940 GiB
STACKIT 18.499 kr. 18.499 kr. 4 × g2a.8d PostgreSQL-Flex-16.32-Single + 1 Performance 2 disk
T-Systems 21.229 kr. 16.367 kr. 4 × c4.2xlarge.4 db.x1.2xlarge.4.pg
IaaS++ UpCloud
delt vCPU
8.755 kr. 8.755 kr. 4 × CLOUDNATIVE-8xCPU-32GB PostgreSQL standard 8xCPU-32GB, 1 node
Hetzner
selvdrevet database
6.250 kr. 6.250 kr. 4 × ccx33 ccx33

Hvert kvartal

Vi henter priserne igen hvert kvartal, med samme styklister og regler. Et program læser udbydernes egne prislister og regner det hele om; datoen står under figuren. Er priserne mere end et kvartal gamle, siger siden det.

Vores interesse

Nomadics hjælper virksomheder med at flytte til europæisk cloud, kører selv på Scaleway og har søgt partnerskab hos Scaleway og OVHcloud. Derfor har vi skrevet reglerne ned, regnet de amerikanske udbydere på deres bedste pris og vist de europæiske, der ikke er billigere.

Jeres egne systemer passer sjældent til en typisk stykliste. Det gør vurderingen.